Lydie Solomon Pianiste

Niezwykła złota pianistka uwiodła płocczan Mozartem – Gazeta Wyborcza

31 janvier 2015

lydie-solomon-gazeta-wyborcza-2015-01-30

“NIEZWYKŁA ZŁOTA PIANISTKA UWIODŁA PŁOCCZAN MOZARTEM”

« W piątkowy wieczór w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej wystąpiła artystka, która w jednej osobie jest zarówno wybitną pianistką, jak i aktorką, kompozytorką oraz wokalistką. A dodajmy, że Lydie Solomon to Francuzka urodzona w Korei. »

« – Może dzisiejszy koncert pomoże ostudzić emocje po meczu naszych piłkarzy ręcznych – z humorem witał publiczność Adam Mieczykowski, dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej. – Tym spotkaniem zaczynamy cykl koncertów « Classic is Cool », chcemy pokazać, że muzyka klasyczna jest rzeczywiście « cool », fajna, że służyła i służy rozrywce. Przecież kiedyś na dworach bawiono się przy niej, a sami wielcy kompozytorzy prowadzili dość bogate życie towarzyskie, tak jak Wolfgang Amadeusz Mozart, któremu dzisiaj poświęcimy ten muzyczny wieczór.
Orkiestra najpierw zagrała Adagio i fuga c-moll KV 546 na smyczki z 1788 r. Następnie dołączyła do nich gwiazda wieczoru Lydie Solomon, która wraz z muzykami pod batutą dyrygenta Janusza Przybylskiego zmierzyła się z koncertem fortepianowym d-moll KV 466, z 1785 r.
– Początek koncertu to dramatyczny popis Mozarta w Allegro, a część środkowa to Romanze, najpiękniejsze kawałki w historii muzyki klasycznej – tak opowiadał o koncercie d-moll KV 466, Adam Mieczykowski i trudno się z nim nie zgodzić.
Gwiazda oczarowała publiczność talentem, ale i urodą oraz… piękną złotą suknią z gustownie dobranymi trzewiczkami. Wszyscy muzycy po występie dostali od publiczności owację na stojąco, a wybitna pianistka odwdzięczyła się, grając i śpiewając w oryginale pieśń Chopina w przejmującym fis-moll, ze słowami Witwickiego – « Smutna Rzeka ». Zaskoczyła przy tym polskim akcentem, ale warto zaznaczyć, że artystka jest zafascynowana Chopinem, którego utwory łączy z muzyką kubańską w swoim nowym projekcie « From Chopin to Cuba », do którego nagrywa obecnie płytę.
Lydie Solomon to prawdziwa kobieta renesansu. Zagrała swój pierwszy koncert z orkiestrą, mając 13 lat – w Radio France. Dostała się do prestiżowego Konserwatorium Paryskiego (pianino klasyczne), potem rozpoczęła studia biznesowe MBA na francuskiej ESSEC Business School. Następnie zainteresowała się kinem i zaczęła edukację w prywatnej szkole teatralnej Cours Florent. Zagrała pianistkę w autobiograficznym filmie « Vivre! ». Śpiewa piosenki do własnych kompozycji i ze swoimi tekstami. W 2011 r. wróciła do swojej pierwszej pasji – pianina. A jednocześnie… gra kryminolożkę we francuskim serialu telewizyjnym. »

Gazeta Wyborcza (Rita Góralska), 31.01.2015

– Koncert nr 20 Mozarta, część pierwsza:


– Koncert nr 20 Mozarta, część druga:


– Koncert nr 20 Mozarta, część trzecia i bis (Smutna Rzeka, Julian Fontana):