Lydie Solomon Pianiste

55 sezon Koncertów Chopinowskich – RMF Classic

15 mai 2014

“55. SEZON KONCERTÓW CHOPINOWSKICH W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH”

« W niedzielę 18 maja pod pomnikiem Chopina rozpoczął się 55 sezon Koncertów Chopinowskich, których organizatorem od początku jest Stołeczna Estrada. »

« Historia koncertów pod pomnikiem Chopina sięga 1959 roku. Od tego czasu spotkania przy pomniku Chopina przeszły wiele metamorfoz. Początkowo sezon koncertowy inaugurowano koncertem z towarzyszeniem orkiestry. W latach 80-tych popołudniowy koncert miał formę słowno-muzyczną. Pod pomnikiem występowali nie tylko pianiści, ale i znani aktorzy recytujący poezję romantyczną.
Dzisiaj są to recitale zarówno młodych, dopiero stawiających pierwsze kroki na międzynarodowych scenach pianistów, jak i światowej sławy interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina. »

« 25 maja 2014 – Program
Godz. 12.00 – LYDIE SOLOMON (Francja)
Pierwszy recital zagrała w sali „Printemps de Silly Musical” w Belgii, a pierwszy koncert z orkiestrą wykonała w wieku 13 lat z „Orchestre de la Garde Republicaine” w Radio France. Koncert emitowała francuska rozgłośnia radiowa France Musique. W wieku 15 lat została wybrana przez Paula Meyera do wykonań koncertów muzyki kameralnej, z którymi występowała kilkakrotnie w Korei Południowej, co zaowocowało nagraniem płyty przez wytwórnię Dichter Classics Liebe i koncertami z orkiestrą pod batutą Gum Nansa, emitowanych w ramach audycji radiowych i telewizyjnych w Korei.
W wieku 18 lat otrzymała „Premier Prix Perfectionnement” w Konserwatorium Paryskim. Obok studiów muzycznych ukończyła również Paryską Szkołę Handlową.
Pianistka kształciła się również w kierunku aktorskim. Pod pseudonimem Lydie Wai zagrała w autobiograficznym filmie pełnometrażowym Yvon Marciano zat. „Vivre”, który wszedł na ekrany kin we Francji (2009) oraz Rosji (2010).
W latach 2008-2010 występowała jako wokalistka wykonując głównie własne kompozycje. Jednocześnie kontynuowała karierę pianistyczną występując w Paryżu i Madrycie w najbardziej znanych salach koncertowych.
W programie:
– Preludium e-moll op. 28 nr 4
– Polonez op. 40:
A-dur nr 1
C-moll nr 2
– Etiuda F-dur op. 10 nr 8
– Polonez Fantazja As-dur op. 61
– Mazurek a moll op. 17 nr 4
– Bolero C-dur op. 19
– Nokturn cis moll op. posth.
– Etiuda c moll op. 10 nr 12 »

RMF Classic, najpiękniejsza muzyka filmowa, 15/05/2014