Lydie Solomon Pianiste

Biografia (Polski)

Lydie Solomon

1984-07-neuilly-coupeeMłoda pianistka odebrała niezwykle staranne wykształcenie muzyczne. Pierwszy recital zagrała w sali „Printemps de Silly Musical” w Belgii, a pierwszy koncert z orkiestrą symfoniczną wykonała w wieku 13 lat z „Orchestre de la Garde Republicaine” w Radio France. Koncert emitowała francuska rozgłośnia radiowa France Musique.

W wieku 15 lat została wybrana przez Paula Meyera do wykonań koncertów muzyki kameralnej. Występowała kilkakrotnie w Korei Południowej, co zaowocowało nagraniem płyty przez wytwórnię Dichter Classics Liebe i koncertami z orkiestrą pod batutą Gum Nansa, emitowanych w ramach audycji radiowych i telewizyjnych w Korei.


2007_06-gala-centenaire-essec-1Dostała się do prestiżowego Konserwatorium Paryskiego (pianino klasyczne), w którym w wieku 18 lat otrzymała „Premier Prix”.

Jej błyskotliwa kariera nie ogranicza się wyłącznie do pianistyki.

Obok studiów muzycznych ukończyła również studia biznesowe MBA w francuskiej Wyższej Szkole Handlowej, ESSEC Business School.


 

2000_09-concert-a-meudon-1Jednocześnie kontynuowała karierę pianistyczną występując w Paryżu i Madrycie w najbardziej prestiżowych salach koncertowych. Następnie zainteresowała się kinem, ukończyła też kursy aktorskie w prywatnej szkole teatralnej Cours Florent i kształciła się również w kierunku aktorskim. Pod pseudonimem Lydie Wai zagrała pianistkę w autobiograficznym filmie pełnometrażowym Yvon Marciano zat. „Vivre !”, który wszedł na ekrany kin we Francji (2009) oraz Rosji (2010).


 

concert-duc-des-lombards_16W latach 2008-2010 występowała jako wokalistka wykonując głównie własne kompozycje i
ze swoimi tekstami. Nagrała płytę, „Harmonie”, na której wykonywała również partie wokalne z amerykańskimi i latynoskimi sekcjami rytmicznymi.

W 2011 roku wróciła do swojej pierwszej pasji – pianina, i wydała płytę „Eldorado : de Padre Soler à Piazzolla”.


 

recto-cd-chopin-cubaArtystka jest zafascynowana Chopinem, którego utwory łączy z muzyką kubańską w swoim nowym projekcie „De Chopin à Cuba”, do którego nagrywa obecnie płytę, w 2014 roku, na której wykonuje utwory Chopina, Juliana Fontany (polskiego pianisty i kompozytora pochodzącego z osiadłej w Polsce włoskiej rodziny architektów) oraz kompozytorów kubańskich.


10703610_875892779088384_8372625187334110556_nW 2014 roku Lydie Solomon można było usłyszeć w maju podczas koncertu w Łazienkach Królewskich.
Pod koniec roku odbyła tournée po Meksyku i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W 2015 roku w Płocku młoda artystka z Francji, wraz z muzykami Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą dyrygenta Janusza Przybylskiego, wykonała koncert fortepianowy d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta.


Lydie Solomon nie tylko daje recitale fortepianowe i występuje z orkiestrami na całym prof5świecie. Z powodzeniem rozwija także swoją karierę aktorską. Gra kryminolożkę we francuskim serialu telewizyjnym („Profilage”, TF1).


Zawszepolska, Kultura (Cezary Dąbrowski), 29/05/2014 (Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, Warszawa, 25/05/2014)

« Przyjechała z Francji, ma rodziców Francuza i Koreankę, a na koniec recitalu, który się publiczności podobał /mnie też/, na bis, co prawda trochę wymuszony przez Andrzeja Krusiewicza, zaśpiewała jedną z pieśni Chopina i to po polsku! A na początek było wspaniałe Preludium e moll op. 28 nr 4 które mnie akurat wzruszyło niemal do łez. »

Gazeta Wyborcza (Rita Góralska), 31/01/2015 (Koncert fortepianowy d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta, Płock, 30/01/2015)
« Niezwykła złota pianistka uwiodła płocczan Mozartem »
« Gwiazda oczarowała publiczność talentem, ale i urodą oraz… piękną złotą suknią z gustownie dobranymi trzewiczkami. Wszyscy muzycy po występie dostali od publiczności owację na stojąco, a wybitna pianistka odwdzięczyła się, grając i śpiewając w oryginale pieśń Chopina w przejmującym fis-moll, ze słowami Witwickiego – « Smutna Rzeka ». Zaskoczyła przy tym polskim akcentem, ale warto zaznaczyć, że artystka jest zafascynowana Chopinem, którego utwory łączy z muzyką kubańską w swoim nowym projekcie « From Chopin to Cuba », do którego nagrywa obecnie płytę. »

Dziennik Płocki, 31/01/2015 (Koncert fortepianowy d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta, Płock, 30/01/2015)
« Francuzka Lydie Solomon udowodniła, że mimo młodego wieku należy już teraz do czołówki europejskich muzyków. »
« Mozartowski koncert zagrała z nieprawdopodobnym wyczuciem, idealnie wychwytując wszystkie jego subtelności i oddając zamysły autora. Genialna pianistka nagrodzona została długotrwałą owacją na stojąco, za którą odwdzięczyła się bisem, który zaskoczył wszystkich. Zagrała i… zaśpiewała pieśń Fryderyka Chopina „Smutna rzeka”. »

Portal Płock, 31/01/2015 (Koncert fortepianowy d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta, Płock, 30/01/2015)
« Owacje dla Francuskiej Pianistki »

« Owacjami na stojąco płoccy melomani dziękowali Lydie Solomon za wspaniałe wykonanie koncertu fortepianowego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Nie mogło, oczywiście, obejść się bez bisu. »
« Kiedy artystka raz jeszcze zasiadła przy fortepianie, zaskoczyła wszystkich zebranych w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. Wykonała pieśń Fryderyka Chopina „Smutna rzeka”. Nie byłoby w tym może nic szczególnego, gdyby nie fakt, że Lydie Solomon nie tylko zagrała chopinowską pieśń na fortepianie, ale również zaśpiewała ją (autorem tekstu jest Stefan Witwicki). »

« Lydie Solomon mozartowski koncert zagrała z gracją, delikatnością, unosząc publiczność do krainy najwspanialszych muzycznych doznań. Chyba żaden ze słuchaczy nie mógł pozostać obojętny na wielką klasę artystki, idealnie odczytującej każdy detal wielkiego dzieła. »

Muzyczny Kraków (Andrzej Wodziński), 20/04/2016 (Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna, Kraków, 17/04/2016)
« Partię fortepianu zagrała Lydie Solomon, młoda, ale bardzo utytułowana pianistka. Jest również aktorką i wokalistką, praktykuje muzykę bardzo różną, łącząc Chopina z muzyką kubańską. »
« Był bis, który Pani Lydie Solomon zagrała i odśpiewała solo – specjalne brawa za fantazję i odwagę! »

28743